Read Time:1 Minute, 0 Second

Kolding: Kronprinsesse Mary løb i Koldings gader

Mandag var Kolding på den anden ende, da der blev afholdt Royal Run 2022. Her var en fornem gæst med i løbet og det var H.K.H. Kronprinsesse Mary.

Uddrag fra reportagen “Kronprinsesse Mary løb i Koldings gader”

I dag var Kolding på den helt anden ende, da der blev afholdt Royal Run 2022. Med 13.541 deltagere var alle distancer helt udsolgt og byen klar til en unik løbefest i kondisko. H.K.H Kronprinsesse Mary kom og løb med på one-mile-distancen og kastede stjernestøv over en dag, hvor alle kunne være med.

Deltagerne på de tre hold fordelte sig således:
One-mile: 2801
5 km: 7392
10 km: 3348

Til Royal Run stod ca. 50 studerende klar ved startstregen på One Mile distancen til at følge Kronprinsesse Mary godt på vej. De studerende er en del af projektet Super Sund Studieby, som Kolding Kommune har iværksat. Derudover var der også besøg fra Julemærkehjemmet Fjordmark og 155 borgere med udviklingshandicap deltog også i løbet. Her hjalp cirka 10 udviklingshæmmede Kronprinsesse Mary med at uddele medaljer til løbere, der kom i mål.

Kronprinsesse Mary løb i Koldings gader
TV Lillebælt Reportager
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Fodbolden rullede på Nørretorv Previous post Fodbolden rullede på Nørretorv
Dyst om at bygge den bedste bro Next post Dyst om at bygge den bedste bro