Read Time:51 Second

Kolding: Sidste skoledag ved Koldinghus

I dag var sidste skoledag for mange 9. og 10. klasser rundt omkring i landet. I Kolding blev det markeret med en fest på plænen ved Koldinghus for kommunens afgangselever. De var festlig klædt på i alverdens kostumer og havde taget det gode humør med.

TV Lillebælts reporter mødte de unge mennesker, der var klar til at fejre afslutningen af deres tid på skolebænken i denne omgang. Snart går det mod nye eventyr med uddannelse og job i fremtiden. Og det kedelige danske sommervejr med masser af regn fra oven kunne ikke ødelægge det gode humør.

Ordene om forventninger til dagens fest fra to grupper af piger på henholdsvis tre og fire personer lød således:

Jeg forventer at vejret bliver lidt bedre og at vi får en mega fed dag.

Det regner men det er fint og stadig en god dag. Vi håber at vejret bliver bedre og vores fest varer måske til omkring midnat.

Sidste skoledag ved Koldinghus
Sidste skoledag ved Koldinghus
TV Lillebælt Reportager
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
God opbakning til klovneløb Previous post God opbakning til klovneløb
Ældste og yngste generation gik tour sammen Next post Ældste og yngste generation gik tour sammen