Read Time:1 Minute, 9 Second

Kolding: 92 nyopførte boliger på historisk sted

Gennem et par år har der været gang i pladsen på Klostergården i Kolding. Her blev den nedslidte bygning revet ned. Det var for at give plads til opførelsen af 92 attraktive almene familieboliger. De er nu næsten klar til indflytning med en dato, der ligger et sted i løbet af sommeren.

Uddrag fra reportagen “92 nyopførte boliger på historisk sted”

Allan Ejstrup er formand for Domea Lunderskov-Kolding og han fortæller:

Det er jo det gamle Klostergårdens grund, som vi står på her og hvor der i gamle dage lå en chokoladefabrik. Vi står også ovenpå den historiske del af Kolding og herunder lå der et kloster og det er jo derfor vi har Klostergården. Da vi startede byggeriet stødte vi på noget arkæologi og arkæologerne var her og grave med ske og kost og fandt nogle forskellige dele af fire til fem skeletter. Så det er en rigtig gammel grund vi står på.

92 forskellige boliger

Der er 92 alt i alt og det er meget forskelligt. Det er to, tre og fire-værelseses boliger og der er 17 forskellige indretninger af det. Derfor kan man også se folk gå rundt her, når de går ind i en bolig, så er det ikke det samme, som man ser inde ved siden af.

TV Lillebælt logo
TV Lillebælt Reportager
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Sjov weekend for en god sag Previous post Sjov weekend for en god sag
Gratis is gav stor kø og travlhed Next post Gratis is gav stor kø og travlhed